Ako si vybrať správny paddleboard

Ako si vybrať správny paddleboard: príručka pre začiatočníkov

Paddleboarding je skvelý spôsob, ako si užiť čas na vode, zlepšiť si kondíciu a preskúmať nové oblasti. Výber správneho paddleboardu (SUP) však môže byť náročný, najmä ak ste v tomto športe nováčikom. Tento sprievodca vám pomôže pochopiť rôzne typy paddleboardov a technické špecifikácie, aby ste si mohli vybrať ten najlepší paddleboard pre svoje potreby.

 1. Typy paddleboardov

Existujú rôzne typy paddleboardov, ktoré sa líšia podľa účelu, na ktorý sú určené:

 1. Paddleboardy pre všetky účely: univerzálne paddleboardy vhodné pre rôzne podmienky a štýly jazdy. Sú ideálne pre začiatočníkov.
 2. Touring Paddleboardy: Určené na dlhšie vzdialenosti a vyššie rýchlosti. Zvyčajne sú dlhšie a majú špicatejší nos, čo zlepšuje ich priechodnosť vodou.
 3. Závodné paddleboardy: Vysoko špecializované a úzke, určené na preteky. Ponúkajú maximálnu rýchlosť a účinnosť.
 4. Surf Paddleboardy: Kratšie a obratnejšie, ideálne na jazdu na vlnách.
 5. Joga Paddleboardy: Širšie a stabilnejšie, navrhnuté špeciálne na cvičenie jogy na vode.
 6. Konštrukcia paddleboardu

Paddleboardy môžu byť hardboardy alebo nafukovacie. Každý typ má svoje výhody a nevýhody:

 1. Pevné paddleboardy: Väčšinou sú vyrobené z EPS peny obalenej vrstvou sklených vlákien a epoxidu. Sú stabilné a poskytujú lepší výkon, ale sú ťažšie na prepravu a skladovanie.
 2. Nafukovacie paddleboardy. Sú ľahšie, ľahšie sa prepravujú a skladujú a sú odolnejšie voči poškodeniu.
 3. Rozmery paddleboardu
 4. Dĺžka. Kratšie paddleboardy sú obratnejšie a ľahšie sa s nimi manévruje, zatiaľ čo dlhšie paddleboardy sú rýchlejšie a lepšie držia smer.
 5. Šírka: Zvyčajne 71 až 86 cm. Širšie paddleboardy sú stabilnejšie, takže sú vhodné pre začiatočníkov, na jogu alebo rybolov. Užšie paddleboardy sú rýchlejšie, ale menej stabilné.
 6. Hrubosť. Silnejšie paddleboardy majú vyššiu nosnosť a sú vhodné pre ťažších jazdcov alebo na prepravu väčšieho počtu osôb alebo vybavenia.
 7. Nosnosť

Paddleboard by mal mať dostatočnú nosnosť, aby uniesol hmotnosť jazdca a prípadne ďalšieho vybavenia. Nosnosť sa udáva v kilogramoch a je dôležité ju zohľadniť pri výbere paddleboardu.

 1. Tvar a profil
 2. Nosy paddleboardov: Špicaté nosy sú efektívnejšie pri kĺzaní po vode a sú vhodné na turistiku a preteky. Zaoblené nosy poskytujú väčšiu stabilitu a sú vhodné pre začiatočníkov a surfovanie.
 3. Rocker: Zakrivenie paddleboardu od nosa po kormu. Väčší rocker je lepší na surfovanie na vlnách, menší rocker je lepší na pokojné vody a dlhšie vzdialenosti.
 4. Ďalšie funkcie
 5. Plutvy: Paddleboardy môžu mať jednu alebo viac plutiev na zlepšenie stability a ovládateľnosti. Niektoré modely umožňujú meniť plutvy v závislosti od podmienok a štýlu jazdy.
 6. Povrch paddleboardu.
 7. Príslušenstvo

K paddleboardu budete potrebovať aj ďalšie príslušenstvo, napríklad pádlo, vodítko (bezpečnostné lano), pumpu (pre nafukovacie paddleboardy) a tašku na prenášanie.

Záver

Výber správneho paddleboardu závisí od vašich individuálnych potrieb, skúseností a preferencií. Zvážte, aký typ jazdy plánujete vykonávať, aké sú vaše schopnosti a kde budete paddleboard najčastejšie používať. Pamätajte, že najlepší paddleboard pre vás je ten, ktorý vám poskytne najviac zábavy a pohodlia na vode.