Poznáte rozdiel medzi kanoe a kajakom?

Poznáte rozdiel medzi kanoe a kajakom?

Obe plavidlá sa, samozrejme, používajú na splavovanie vodných plôch. Obe majú naozaj dlhú históriu, dokonca tisíce rokov. A takisto obe majú pádla a charakteristický predĺžený tvar. No predsa je medzi nimi rozdiel. Tak aký?

Obe plavidlá sa, samozrejme, používajú na splavovanie vodných plôch. Obe majú naozaj dlhú históriu, dokonca tisíce rokov. A takisto obe majú pádla a charakteristický predĺžený tvar. No predsa je medzi nimi rozdiel. Tak aký?

Najprv trošku histórie

Verili by ste tomu, že najstaršie objavené kanoe sa datuje až do roku 8200 p. n. l.? Bolo objavené v Holandsku a je to dokonca najstaršia objavená loď vôbec.

Názov kanoe pochádza od karibských domorodcov, ktorí plavidlo označovali ako kenu. Ako prví ho využívali domorodí Američania. V 14.až 16. storočí, kedy začali oblasť skúmať Európania, kanoe vo veľkom používali pri výskume amerického vnútrozemia. A tak sa kanoe dostalo aj do Európy.

Ak by sme šli po stopách kajaku, zaviedli by nás na sever, ku kmeňom Inuitov na Aljaške, v Kanade a Grónsku, a to až do roku 2000 p. n. l. Toto plavidlo z dreva, s kožou tuleňa, navrchu pre bezpečné uzavretie, používali na lov. Kajak tam objavili škandinávski prieskumníci, ktorí ho doviezli do Európy.

Aj keď v histórii sa na ich výrobu používalo drevo, dnes sú kajaky a kanoe vyrábané najmä z polyetylénu alebo sklených vlákien. Tieto materiály sú veľmi ľahké, odolné a relatívne lacné.

Kajak verzus kanoe

Pre laika na prvý pohľad rovnaké, no predsa iné. Toto sú hlavné rozdiely medzi kajakom a kanoe:

  • Paluba. Základný rozdiel je ten, že kanoe je hore otvorené, zatiaľ čo kajak má palubu uzavretú a uprostred je otvor, kde sa kajakár usádza. Kajakár sedí s nohami natiahnutými dopredu. V kanoe sa sedí na malých lavičkách.
  • Pádla. V kanoe sa používa jednočepeľové pádlo, s jedným listom. V kajaku sa používa obojstranné pádlo, s dvomi listami.
  • Výška plavidla. Kanoe má otvorený vrch a teda je paluba menej chránená. Preto je vyššie, aby voda pri pádlovaní nestriekala dovnútra. Naproti tomu kajak je nižší, keďže paluba má len malú dieru, ktorou by sa voda mohla dostať dnu.
  • Rýchlosť. Kajaky sú rýchlejšie ako kanoe, a to vďaka svojmu tvaru, nižšej váhe a pádlu s dvomi listami. Kanoe sú však stabilnejšie.
  • Počet osôb na palube. Kajaky môžu viezť jedného až dvoch ľudí, hoci existujú špeciálne upravené kajaky aj pre štyri osoby. Kanoe je väčšie ako kajak a je určené pre viac osôb.
  • Využitie. Kajak je športové plavidlo, určené na rýchlu plavbu a preteky. Kanoe je vhodné na pomalšie rekreačné plavby.

Poďme si to teda zhrnúť. Kajaky sú športové plavidlá s uzavretou palubou a obojstranným pádlom, určené na rýchlu jazdu. Využívajú sa skôr na búrlivejších vodách. Naopak, kanoe sú určené na rekreačnú plavbu. Majú otvorenú palubu a jednočepeľové pádlo a sú stabilnejšie. Veríme, že teraz už rozdiel medzi kanoe a kajakom zbadáte na prvý pohľad!

Poznáte rozdiel medzi kanoe a kajakom?