Pádlo či veslo? Poznáte rozdiel?

Pádlo či veslo? Poznáte rozdiel?

Veslo aj pádlo je jednoduché športové náčinie, ktoré slúži k poháňaniu lode. Na prvý pohľad môžu pôsobiť veľmi podobne. Obe sa ponárajú do vody a tým poháňajú a usmerňujú plavidlo. Medzi pádlami a veslami sú ale podstatné rozdiely.

Základný rozdiel – smer pohonu lode

Nasledujúci fakt vám umožní rozoznať pádla a veslá už na prvý pohľad. A to dokonca aj z diaľky. O čo ide? Rozdiel je totiž v tom, že kým pri používaní pádla sedíte v smere plavby a teda loď je pádlom poháňaná dopredu, pri použití vesla je to naopak. To znamená, že veslár je otočený chrbtom k smeru plavby a plavidlo je poháňané opačným smerom. To však nie je všetko.


„Vedeli ste, že pri veslovaní sedí veslár proti smeru jazdy, kým pri pádlovaní po smere jazdy?“


Charakteristika vesla

Veslá sú dlhé žrde, ktoré majú na jednom konci plochú časť, zvanú list. Táto časť sa vnára do vody. Na druhej strane tyče sa zas veslo uchopí do ruky.

veslica

Veslo je spravidla spojené s loďou prostredníctvom držiaka, ktorému sa hovorí havlenka a ktorý je osadený v tzv. puzdre pevne spojeným s člnom. Tento oporný bod umožňuje jednoduchší pohyb vesla. Veslár teda nemusí vyvinúť veľkú silu na to, aby prešiel väčšiu vzdialenosť.

Veslá sú využívané v rôznych typoch člnov a takzvaných vesliciach. Podľa typu lode môžu byť veslá nepárové - teda každý jazdec obsluhuje jedno veslo, ktoré drží oboma rukami,  alebo párové - teda každému jazdcovi prislúchajú dve veslá pričom veslár drží každé v jednej ruke.

Charakteristika pádla

Na rozdiel od vesla pádlo  nie je spojené s loďou, ale jazdec ho voľne drží v rukách. Podľa typu plavidla, ktoré sa ním poháňa potom rozlišujeme dva základné typy pádiel:

Článok pádla

A to kajakárske pádlo, ktoré má listy na oboch koncoch žrde a umožňuje pádlovanie striedavo na ľavej a pravej strane. Ako už názov napovedá, používa sa pre jazdu v kajaku a podľa typu kajaku či terénu, v ktorom pádlujeme môžeme členiť kajakárske pádla ďalej na seakajkové, turistické či pádla pre divokú vodu. Nie zriedka sa však kajakárske pádla využívajú aj na paddleboardoch pri pádlovaní v sede.

Druhým typom je pádlo kanoistické, ktoré má na list len na jednom konci žrde a opačný koniec je zakončený držadlom –  hruškou alebo hlavičkou. Pri pádlovaní sa jednou rukou drží hruška a druhou žrď tesne nad listom.

Už teda poznáte zásadné rozdiely medzi pádlom a veslom. Veslo je spojené s loďou a list má len na jednej strane. Pádlo môže mať jeden, ale aj dva listy ale nie je spojené s loďou. Veslá sa používajú vo vesliciach a člnoch, kým pádlo využijete v kanoe, kajaku, rafte alebo paddleboarde.

Ak ste sa v tom predsa len stratili a potrebujete poradiť, neváhajte sa na nás obrátiť. Veľmi radi vám vysvetlíme rozdiely a poradíme, či si máte zaobstarať veslo alebo pádlo.

Pádla a veslá

Čo je pádlo a čo veslo. Aké sú rozdiely? veslica Pádla a veslá